Overview
Infinix Hot 9 has been launched in Pakistan with a price tag of RS. 17,499. It is powered by a Octa-core (4 x 1.8 GHz Cortex-A53 + 4 x 1.5 GHz Cortex-A53) processor and features a MediaTek Helio A25 (12 nm) chipset with a PowerVR GE8320 GPU. In Pakistan, it is available with 2 GB RAM and 32 GB internal storage. Infinix Hot 9 boasts a 6.6 Inches inches IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch display with a pixel density of 266 PPI. The device is equipped with a Quad Camera: 16 MP (Wide) + 2 MP (Telephoto) + 2 MP (Periscope Telephoto) + 2 MP (Ultrawide) Rear Camera and a 8 MP (Wide) Front Camera, ensuring great photography and video capabilities. The phone is powered by a 5000 mAh battery, supported by 10 W Charger technology, providing long-lasting usage. It also includes the following sensors: Accelerometer, Proximity, Compass.
Specifications
| Build | |
| OS | Android 10 OS |
| UI | XOS 6.0 |
| Dimensions | Length: 165.4mm, Width: 76.8mm, Depth: 8.8mm |
| Weight | 185 g |
| SIM | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Colors | Midnight Black, Quetzal Cyan, Violet, Ocean Wave |
| Material | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
| Network | |
| 2G | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | No |
| Memory | |
| RAM | 2 GB, 4 GB |
| ROM | 32 GB, 64 GB, 128 GB |
| Card | MicroSD Card |
| Processor | |
| CPU | Octa-core (4 x 1.8 GHz Cortex-A53 + 4 x 1.5 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | MediaTek Helio A25 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Display | |
| Technology | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Size | 6.6 Inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 266 PPI |
| Camera | |
| Back | Quad Camera: 16 MP (Wide) + 2 MP (Telephoto) + 2 MP (Periscope Telephoto) + 2 MP (Ultrawide) |
| Back Features | Triple-LED flash, panorama, HDR |
| Back Video | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP (Wide) |
| Front Video | 1080p@30fps |
| Battery | |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Po Non Removable |
| Charging | 10 W Charger |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS support |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | No |
| Sensors | |
| Fingerprint | Yes (Rear Mounted) |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| Sound | |
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Social Share













