Overview
Realme C15 has been launched in Pakistan with a price tag of RS. 23,999. It is powered by a 1.8 Ghz Octa Core processor and features a Snapdragon 460 chipset with a Adreno 610 GPU. In Pakistan, it is available with 3 GB RAM and 64 GB internal storage. Realme C15 boasts a 6.5 Inches inches IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch display with a pixel density of 270 PPI. The device is equipped with a Quad Camera: 13 MP (Wide) + 8 MP (Telephoto) + 2 MP (Periscope Telephoto) + 2 MP (Ultrawide) Rear Camera and a 8 MP (Wide) Front Camera, ensuring great photography and video capabilities. The phone is powered by a 6000 mAh battery, supported by 18 W Charger technology, providing long-lasting usage. It also includes the following sensors: Accelerometer, Proximity, Compass.
Specifications
| Build | |
| OS | Android 10 OS |
| UI | Realme UI 1.0 |
| Dimensions | Length: 164.5mm, Width: 75.9mm, Depth: 9.8mm |
| Weight | 209 g |
| SIM | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Colors | Marine Blue, Seagull Silver |
| Material | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
| Network | |
| 2G | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | No |
| Memory | |
| RAM | 3 GB, 4 GB |
| ROM | 64 GB |
| Card | MicroSDXC (Dedicated Slot) |
| Processor | |
| CPU | 1.8 Ghz Octa Core |
| Chipset | Snapdragon 460 |
| GPU | Adreno 610 |
| Display | |
| Technology | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Size | 6.5 Inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 270 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Camera | |
| Back | Quad Camera: 13 MP (Wide) + 8 MP (Telephoto) + 2 MP (Periscope Telephoto) + 2 MP (Ultrawide) |
| Back Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Back Video | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP (Wide) |
| Front Features | HDR, Panorama |
| Front Video | 1080p@30fps |
| Battery | |
| Capacity | 6000 mAh |
| Type | Li-Po Non Removable |
| Charging | 18 W Charger |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 with A2DP, LE, apt-X |
| GPS | Yes + A-GPS support, & GLONASS, BDS |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | No |
| Sensors | |
| Fingerprint | Yes (Rear Mounted) |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| Sound | |
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Social Share













