Overview
Realme C30 has been launched in Pakistan with a price tag of RS. 24,499. It is powered by a Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) processor and features a Unisoc Tiger T612 (12 nm) chipset with a Mali-G57 GPU. In Pakistan, it is available with 3 GB RAM and 32 GB internal storage. Realme C30 boasts a 6.5 inches IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch display with a pixel density of 270 Pixels Per Inch (PPI). The device is equipped with a Single Camera: 8 MP (Wide) Rear Camera and a 5 MP (Wide) Front Camera, ensuring great photography and video capabilities. The phone is powered by a 5000 mAh battery, supported by 10 W Charger technology, providing long-lasting usage. It also includes the following sensors: Light Sensor, Gyro-Meter, Proximity Sensor, Acceleration Sensor, Magnetic Induction Sensor.
Specifications
| Build | |
| OS | Android 11 |
| UI | Realme UI (Go Edition) |
| Dimensions | Length: 164.1mm, Width: 75.6mm, Depth: 8.5mm |
| Weight | 182 g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Colors | Lake Blue, Bamboo Green, Denim Black |
| Material | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
| Network | |
| 2G | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | No |
| Memory | |
| RAM | 3 GB, 4 GB |
| ROM | 32 GB, 64 GB |
| Card | MicroSD Card (Dedicated Slot) |
| Processor | |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 |
| Display | |
| Technology | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Size | 6.5 Inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 270 Pixels Per Inch (PPI) |
| Extras | 400 nits Brightness |
| Camera | |
| Back | Single Camera: 8 MP (Wide) |
| Back Features | Time lapse, Pro, Panorama, Macro, Night Pro, HDR |
| Back Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Front | 5 MP (Wide) |
| Front Features | Filter, Time lapse, HDR |
| Front Video | 720p@30fps |
| Battery | |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Po Non Removable |
| Charging | 10 W Charger |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Dual-Band, Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | No |
| Sensors | |
| Fingerprint | No |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensors | Light Sensor, Gyro-Meter, Proximity Sensor, Acceleration Sensor, Magnetic Induction Sensor |
| Sound | |
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Social Share














