Overview
Samsung Galaxy A16 has been launched in Pakistan with a price tag of RS. 54,999. It is powered by a Octa-core processor and features a Mediatek Helio G99 (6 nm) chipset with a Mali-G57 MC2 GPU. In Pakistan, it is available with 6 GB RAM and 128 GB internal storage. Samsung Galaxy A16 boasts a 6.6 Inches inches Super AMOLED Capacitive Touchscreen display with a pixel density of . The device is equipped with a Triple Camera: 50 MP (Wide) + 5 MP (Ultrawide) + 2 MP (Depth) Rear Camera and a 13 MP Front Camera, ensuring great photography and video capabilities. The phone is powered by a 5000mAh battery, supported by 25W Fast Charging technology, providing long-lasting usage. It also includes the following sensors: Accelerometer, Compass, Proximity.
Specifications
| Build | |
| OS | Android 15 OS |
| UI | OneUI Core |
| Dimensions | Length: 164.4mm, Width: 77.9mm, Depth: 7.9mm |
| Weight | 200 g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Colors | Black, Light Gray, Light Green |
| Material | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
| Network | |
| 2G | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Memory | |
| RAM | 6 GB, 8 GB |
| ROM | 128 GB, 256 GB |
| Card | MicroSDXC |
| Processor | |
| CPU | Octa-core |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display | |
| Technology | Super AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.6 Inches |
| Resolution | 1080 x 2340 Pixels |
| Extras | 90Hz |
| Camera | |
| Back | Triple Camera: 50 MP (Wide) + 5 MP (Ultrawide) + 2 MP (Depth) |
| Back Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Back Video | 1080p@30fps |
| Front | 13 MP |
| Front Features | HDR |
| Battery | |
| Capacity | 5000mAh |
| Type | Li-Po Non Removable |
| Charging | 25W Fast Charging |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | v5.3 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Sensors | |
| Fingerprint | Yes (Side Mounted) |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensors | Accelerometer, Compass, Proximity |
| Sound | |
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5mm Audio Jack |
Social Share














