Overview
Xiaomi Redmi 9C has been launched in Pakistan with a price tag of RS. 16,999. It is powered by a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) processor and features a MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm) chipset with a PowerVR GE8320 GPU. In Pakistan, it is available with 2 GB RAM and 32 GB internal storage. Xiaomi Redmi 9C boasts a 6.53 inches IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch display with a pixel density of 269 Pixels Per Inch (PPI). The device is equipped with a Triple Camera: 13 MP (Wide) + 2 MP (Macro) + 2 MP (Depth) Rear Camera and a 5 MP (Wide) Front Camera, ensuring great photography and video capabilities. The phone is powered by a 5000 mAh battery, supported by 10 W Charger technology, providing long-lasting usage. It also includes the following sensors: Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope, Electronic Compass, Linear Motor, IR Blaster, Flicker Sensor.
Specifications
| Build | |
| OS | Android 10 |
| UI | MIU1 12 |
| Dimensions | Length: 164.9mm, Width: 77.07mm, Depth: 9mm |
| Weight | 196 g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Colors | Midnight Gray, Sunrise Orange, Twilight Blue |
| Material | Glass Front, Plastic Back |
| Network | |
| 2G | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | No |
| Memory | |
| RAM | 2 GB, 3 GB, 4 GB |
| ROM | 32 GB, 64 GB, 128 GB |
| Card | MicroSD Card (Dedicated Slot) |
| Processor | |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Display | |
| Technology | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Size | 6.53 Inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 269 Pixels Per Inch (PPI) |
| Extras | 400 nits Brightness |
| Camera | |
| Back | Triple Camera: 13 MP (Wide) + 2 MP (Macro) + 2 MP (Depth) |
| Back Features | AI Camera, HDR Mode, Night Mode, Pro photo Mode, Macro Mode, Portrait Mode |
| Back Video | 1080p@30fps, Gyro-EIS |
| Front | 5 MP (Wide) |
| Front Features | Timed Burst, AI Beautify, HDR, Panorama Selfies |
| Front Video | 1080p@30fps |
| Battery | |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Po Non Removable |
| Charging | 10 W Charger |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Dual-Band, Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with Dual-Band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Sensors | |
| Fingerprint | Yes (Rear Mounted) |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope, Electronic Compass, Linear Motor, IR Blaster, Flicker Sensor |
| Sound | |
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Social Share














