Overview
Infinix Zero 8i has been launched in Pakistan with a price tag of RS. 34,999. It is powered by a Octa-Core (2 x 2.05 GHz A76 + 6 x 2.0GHz A55) processor and features a Mediatek MT6785 Helio G90T (12 nm) chipset with a Mali-G76 MC4 GPU. In Pakistan, it is available with 8 GB RAM and 128 GB internal storage. Infinix Zero 8i boasts a 6.9 Inches inches IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch display with a pixel density of 392 PPI. The device is equipped with a Quad Camera: 48 MP (Wide) + 8 MP (Telephoto) + 2 MP (Periscope Telephoto) + 2 MP (Ultrawide) Rear Camera and a Dual Camera: 16 MP (Wide), 2 MP (Ultrawide) Front Camera, ensuring great photography and video capabilities. The phone is powered by a 4500 mAh battery, supported by 33 W Charger technology, providing long-lasting usage. It also includes the following sensors: Accelerometer, Proximity, Compass.
Specifications
| Build | |
| OS | Android 10.0 OS |
| Dimensions | Length: 168.74mm, Width: 76.08mm, Depth:9.07mm |
| Weight | 205 g |
| SIM | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Colors | Silver Diamond, Black Diamond |
| Material | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
| Network | |
| 2G | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | No |
| Memory | |
| RAM | 8 GB |
| ROM | 128 GB |
| Card | MicroSD Card |
| Processor | |
| CPU | Octa-Core (2 x 2.05 GHz A76 + 6 x 2.0GHz A55) |
| Chipset | Mediatek MT6785 Helio G90T (12 nm) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Display | |
| Technology | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Size | 6.9 Inches |
| Resolution | 1080 x 2460 Pixels |
| Pixel Density | 392 PPI |
| Extras | 90Hz |
| Camera | |
| Back | Quad Camera: 48 MP (Wide) + 8 MP (Telephoto) + 2 MP (Periscope Telephoto) + 2 MP (Ultrawide) |
| Back Features | Quad-LED Flash, HDR, Panorama |
| Back Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front | Dual Camera: 16 MP (Wide), 2 MP (Ultrawide) |
| Front Features | Dual-LED flash, HDR |
| Front Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Battery | |
| Capacity | 4500 mAh |
| Type | Li-Po Non Removable |
| Charging | 33 W Charger |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS support |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 Reversible Connector |
| OTG | Yes |
| NFC | No |
| Sensors | |
| Fingerprint | Yes (Side Mounted) |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| Sound | |
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Social Share














