Overview
Xiaomi Redmi 9T has been launched in Pakistan with a price tag of RS. 25,999. It is powered by a Octa-core (4 x 2.0 GHz Kryo 260 Gold + 4 x 1.8 GHz Kryo 260 Silver) processor and features a Qualcomm Snapdragon 662 (11nm) chipset with a Adreno 610 GPU. In Pakistan, it is available with 4 GB RAM and 64 GB internal storage. Xiaomi Redmi 9T boasts a 6.53 Inches inches IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch display with a pixel density of 395 PPI. The device is equipped with a Quad Camera: 48 MP (Wide) + 8 MP (Ultrawide) + 2 MP (Macro) + 2 MP (Depth) Rear Camera and a 8 MP (Wide) Front Camera, ensuring great photography and video capabilities. The phone is powered by a 6000 mAh battery, supported by 18 W Charger technology, providing long-lasting usage. It also includes the following sensors: Accelerometer, Proximity, Compass.
Specifications
| Build | |
| OS | Android 10 OS |
| UI | MIUI 12 |
| Dimensions | Length: 162.3mm, Width: 77.3mm, Depth: 9.6mm |
| Weight | 198 g |
| SIM | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Colors | Carbon Gray, Twilight Blue, Sunrise Orange, Ocean Green |
| Material | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
| Network | |
| 2G | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | No |
| Memory | |
| RAM | 4 GB, 6 GB |
| ROM | 64 GB, 128 GB |
| Card | MicroSDXC (Dedicated Slot) |
| Processor | |
| CPU | Octa-core (4 x 2.0 GHz Kryo 260 Gold + 4 x 1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 662 (11nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| Display | |
| Technology | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Size | 6.53 Inches |
| Resolution | 1080 x 2340 Pixels |
| Pixel Density | 395 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Camera | |
| Back | Quad Camera: 48 MP (Wide) + 8 MP (Ultrawide) + 2 MP (Macro) + 2 MP (Depth) |
| Back Features | LED Flash, Auto-HDR, Panorama |
| Back Video | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP (Wide) |
| Front Video | 1080p@30fps |
| Battery | |
| Capacity | 6000 mAh |
| Type | Li-Po Non Removable |
| Charging | 18 W Charger |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS support & Glonass, BDS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Sensors | |
| Fingerprint | Yes (Rear Mounted) |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| Sound | |
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Social Share















